Bądź na bieżąco:

Usytuowanie hali magazynowej na działce. Jak wybrać odpowiednie miejsce?

Kupno działki budowlanej pod halę magazynową zalicza się do transakcji, jakie powinny być bardzo dokładnie przemyślane. Podczas poszukiwań konkretnej działki należy sugerować się nie tylko ceną. Priorytetem jest sprawdzenie, czy działka posiada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli okaże się, że nie, to przed sfinalizowaniem transakcji istotne będzie uzyskanie warunków zabudowy. Jedynie wtedy można będzie wybudować w danym miejscu halę przemysłową.

Spis treści:

 

Co należy sprawdzić przed zakupem działki na halę magazynową? 

Chcesz poszerzyć działalność i zbudować halę magazynową w kolejnym miejscu? Wybrałeś już teren, ale chcesz mieć 100% pewności, że nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć budowę? Po sprawdzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zwróć uwagę na to, czy w pobliżu działki nie ma obszarów uznawanych za chronione, ponieważ jest to znacząca przeszkoda do prowadzenia działalności gospodarczej z uwagi na emitowany hałas i zanieczyszczenia.

Zwróć również uwagę na rodzaj gruntu. Bardzo ważne jest to, żeby podłoże było stabilne. Dzięki temu nie musisz się obawiać większych kosztów na placu budowy, jakie pochłonęłoby wyrównanie gruntu. Dodatkowo teren nie powinien być pochyły. Nie bez znaczenia są też wyższe poziomy wód gruntowych. Dlatego przed zakupem działki skonsultuj się z geodetami, którzy przygotują ekspertyzę dotyczącą warunków gruntowo–wodnych. Znaczenie ma również to, czy działka jest już uzbrojona. Realizacja inwestycji będzie sprawniejsza, gdy na wybranym terenie będą już przyłącza energetyczne, gazowe, kanalizacyjne i wodociągowe.

Zastanów się również, czy lokalizacja działki nie utrudni codziennego dojazdu do pracy osobom, które zatrudnisz, a także czy problemów z dojazdem nie będą mieli dostawcy i odbiorcy towarów. Dobre skomunikowanie wpłynie również pozytywnie na opinię o Twojej działalności wśród potencjalnych kontrahentów.

Usytuowanie hali na wybranej działce

Kiedy upewnisz się, że wszystko jest, jak należy i podejmiesz decyzję o budowie hali na wybranej działce, nie pozostanie nic innego, jak tylko zastanowić się nad jej dokładnym usytuowaniem. Myśląc o tym, należy dodatkowo rozplanować przestrzeń na parking. Podczas takich ustaleń należy sugerować się wykładnią prawa, ponieważ na takie kwestie wyraźną uwagę zwracają przepisy.

Usytuowanie hali – ważne czynniki

  • odległość od granic działki,
  • powierzchnia na dojścia i dojazdy,
  • ilość miejsc postojowych,
  • miejsce wyznaczone na odpady stałe,
  • ogrodzenia,
  • przestrzeń komunikacyjna wokół obiektu.

Odległość od granic działki jest precyzyjnie wyznaczona przez przepisy prawa budowlanego. Są to 3 metry, gdy hala magazynowa nie będzie miała otworów okiennych oraz 4 metry, gdy chodzi o elewację z oknami. Należy też sugerować się przepisami przeciwpożarowymi wyznaczającymi odległość pomiędzy budynkami, gdy na danej działce będzie ich więcej lub gdy na sąsiednim terenie ulokowany jest budynek cechujący się dużym obciążeniem ogniowym.

W kwestii usytuowania działki to właśnie działki sąsiednie mają znaczenie. Jeżeli taka działka jest niezabudowana, trzeba zwiększyć odległość na granicy od 7,5 do nawet 15 metrów. Kiedy zaś hala magazynowa musiałaby znaleźć się bliżej, budynek musi zostać zabezpieczony w dodatkowy sposób.

Jeśli kupujesz działkę bez zjazdu do drogi publicznej, musisz poświęcić czas na przygotowanie projektu zjazdu. Uzgodnienia w tym przypadku domagają się porozumień z zarządcą drogi. Działki pod magazyn to nieruchomości, na jakie jest spore zapotrzebowanie. Kiedy inwestujesz w taki teren, przemyśl usytuowanie magazynu, również w zależności od tego, na jaką skalę przewidujesz inwestycję.

Zastanawiasz się, jaka powinna być wysokość hali magazynowej lub produkcyjnej? Sprawdź nasz artykuł!

Facebook
Twitter
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Servicio.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.