Bądź na bieżąco:

Wentylacja hali magazynowej

Istnieje wiele sposobów, jak odpowiednio zadbać o to, żeby wentylacja obiektów przemysłowych czy też magazynowych odbywała się w prawidłowy sposób. Warto zatem zastanowić się, która metoda będzie najlepsza i przy okazji najbardziej praktyczna. Poniżej przeanalizowaliśmy kilka najczęściej stosowanych metod wentylacji hal magazynowych.

Spis treści:

 

Od czego zależy wybór metody wentylacji hali magazynowej?

Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę z tego, że dobranie odpowiedniej wentylacji w hali magazynowej wymaga wcześniejszego zwrócenia uwagi na szereg bardzo istotnych kwestii, takich jak:

  • długość czasu pracy pracowników w hali,
  • rodzaj wykorzystywanych urządzeń i maszyn,
  • wielkość i wysokości hali,
  • krotność wymiany powietrza.

Opłaca się na moment pochylić się właśnie nad tą ostatnią kwestią. Według przepisów w halach, w których nie ma klimatyzacji, powinna następować nie mniejsza wymiana powietrza na godzinę niż półkrotna. Im większa np. para wodna jest w pomieszczeniu, tym wymiana powietrza musi być większa, nawet 6-krotna na godzinę. Zatem jeśli chodzi o wymianę powietrza na godzinę, uzależniona jest ona od rodzaju produkcji czy tego, co dokładnie jest przechowywane w magazynie.

Dlaczego wentylacja hali magazynowej jest tak ważna?

Wentylacja hali może zagwarantować wiele istotnych korzyści, oto kilka tych najważniejszych.

Czystsze powietrze w hali

Dzięki prawidłowej wentylacji powietrze w hali magazynowej zostaje oczyszczone z pyłków oraz różnych substancji z zewnątrz. To bardzo ważne, gdyż wszystko to negatywnie wpływa na zdrowie osób, które tam pracują. Dobrym wyborem jest też stosowanie filtrów, które pomogą w oczyszczaniu powietrza z nagromadzonych zanieczyszczeń.

Nawilżone powietrze

Oprócz tego coraz częściej stawia się nie tylko na standardową wentylację hal magazynowych, ale także na montowanie specjalnej sekcji, która ma za zadanie nawilżanie powietrza. To szczególnie ważne, jeśli w hali magazynowej powietrze jest odczuwalnie zbyt suche.

Możliwość odzysku energii

Czy wiesz, że zanieczyszczone powietrze, które jest „wyciągane” z hali magazynowej, może być ponownie wykorzystane? Dzięki nowoczesnym systemom wentylacji możliwe staje się wykorzystanie takiego zużytego powietrza w celu np. późniejszego ogrzania obiektu.

Komfort dla pracowników

Świeże powietrze podnosi koncentrację i pozytywnie wpływa na zdrowie pracowników. Wykonywanie obowiązków zawodowych w miejscu, gdzie wentylacja jest na bardzo złym poziomie, staje się nie tylko niekomfortowe, ale też niebezpieczne.

Jaka wentylacja hali magazynowej jest najlepsza?

Wyróżniamy obecnie kilka najpopularniejszych rodzajów wentylacji stosowanych w halach magazynowych, oto one:

  • Zdecentralizowana wentylacja mechaniczna

To jeden z rodzajów wentylacji, który często wykorzystują hale magazynowe. Jego główną zaletą jest przede wszystkim oszczędność i komfort cieplny na wysokim poziomie. Warto zwrócić uwagę na to, że dzięki tej metodzie nie ma już konieczności rozprowadzania świeżego powietrza przy pomocy kanałów wentylacyjnych. Co to w praktyce oznacza? Na przykład pozwala to zaoszczędzić miejsce czy też sprawia, że konstrukcja nie jest jeszcze dodatkowo obciążona.

  • Systemy wentylacji scentralizowane

Alternatywą mogą być systemy scentralizowane. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że bywają one narażone na liczne błędy, np. niejednokrotnie zostaje wybrany nieodpowiedni kanał wentylacyjny lub też montaż bywa przeprowadzony w niewłaściwy sposób. Bardzo ważne staje się też systematyczne czyszczenie kanałów wentylacji, aby wydobywające się z nich powietrze, faktycznie było czyste. Poza tym kanały wentylacyjne, które nie są regularnie czyszczone, zużywają znacznie większą ilość energii, gdyż wentylatory muszą wtedy znacznie intensywniej pracować.

Facebook
Twitter
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Servicio.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.