Bądź na bieżąco:

Jaka powinna być wysokość hali magazynowej lub produkcyjnej?

Jeśli planujesz rozbudowę zaplecza magazynowego, zakup dodatkowych regałów lub po prostu chcesz postawić nową halę produkcyjną, musisz wiedzieć, jakiej ma być wielkości. Oprócz szerokości i długości potrzebne jest także ustalenie wysokości ścian. I nie chodzi tu tylko o pojemność magazynowania, ale także o to, że przepisy BHP ustalają wymagania wysokości dotyczące pomieszczeń pracy. Jak to wygląda w praktyce? Sprawdź.

Spis treści:

 

Hala magazynowa a hala produkcyjna – jakie są różnice?

Powszechnie terminem „magazyn” określa się miejsce przeznaczone do przechowywania produktów. Hala magazynowa jest obiektem używanym do składowania towarów, a magazynowanie to proces prawidłowego przechowywania i obsługi towarów oraz ładunków przy użyciu metod logistycznych. Prawidłowo zagospodarowana przestrzeń magazynowa pozwala na łatwe i sprawne udostępnianie zgromadzonych produktów.

Magazynowanie uważane jest za jeden z najważniejszych aspektów handlu. Natomiast hala produkcyjna to obiekt, w którym pracownicy wytwarzają towary lub obsługują maszyny przetwarzające jeden produkt na inny.

Obecnie hale magazynowe i produkcyjne mają ulepszone projekty, najnowocześniejsze funkcje i można je postawić w krótkim czasie. Coraz chętniej wybieraną opcją są hale namiotowe, czyli szybkie w montażu i praktyczne w użytkowaniu rozwiązania logistyczne – zarówno przeładunkowe, jak i magazynowe. Wysokość hali namiotowej, jej szerokość i długość można dopasować do różnych sektorów oraz gałęzi działalności.

Jaką wysokość wybrać w hali magazynowej?

Wysokość hali magazynowej należy uzależnić od potrzeb strefy składowej. Inna potrzebna będzie do przechowywania zboża, a inna do składowania paczek. W technologii magazynowania mówi się o parametrze technicznym, jakim jest wysokość netto. To wymiar używany do określania wysokości hali użytkowanej do przechowywania towarów. Mierzy się ją od posadzki do najniższego elementu konstrukcyjnego, który będzie ograniczał możliwości składowania.

Dlatego też w pierwszej kolejności należy ustalić, co będzie znajdować się w hali magazynowej. Ponadto należy ustalić, czy istnieje konieczność wjazdu samochodu ciężarowego do hali i bezpiecznego rozładunku przy użyciu wózka widłowego. Wówczas standardowo wybierana jest wysokość hali magazynowej od 4,5 do 5 metrów. Taki wymiar umożliwia również montaż wysokich regałów, a w przypadku klasycznego składowania produktów warto maksymalnie wykorzystać przestrzeń magazynową i wybrać nieco wyższe regały.

Jaka powinna być wysokość hali produkcyjnej?

Wysokość hali produkcyjnej powinna uwzględniać zakres przepisów BHP, które dotyczą wysokości pomieszczeń pracy. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. 2003 r. nr 169, poz.1650) wysokość w pomieszczeniach stałej pracy (co najmniej 4 h dziennie) nie może być mniejsza niż:

  • 3 m w świetle w pomieszczeniu, w którym nie ma czynników szkodliwych dla zdrowia;
  • 3,3 m w świetle w pomieszczeniu, w którym występują czynniki szkodliwe dla zdrowia.

Podana wyżej wysokość hali produkcyjnej może zostać zmniejszona do 2,5 m, jeżeli zastosowano w niej klimatyzację i uzyskano na to zgodę państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Z uwagi na te zapisy najczęściej wybieraną wysokością hali namiotowej, która zostaje przeznaczona do produkcji, jest wartość 3-3,5 m. Oczywiście taki wybór jest możliwy tylko wtedy, gdy do środka nie wjeżdżają samochody ciężarowej. Poza tym im niższa hala tym większe oszczędności w zakresie ogrzewania kubatury.

Wybór odpowiedniej wysokości hali magazynowej lub produkcyjnej powinien być podyktowany zarówno przeznaczeniem tych obiektów, jak i przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy. Dobrze dobrane parametry hali korzystnie wpłyną na jej użytkowanie oraz komfort pracowników.

Facebook
Twitter
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Servicio.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.