17 lut

Hale magazynowe dla e-commerce

E-commerce, czyli handel internetowy daje przedsiębiorcom ogromne możliwości, ale jednocześnie stawia przed nimi ogromne wyzwania. Przeniesienie biznesu do Internetu stało się nieuchronnym etapem rozwoju wielu firm, a to sprawiło, że pojawiły się zupełnie nowe potrzeby konsumentów. Dlaczego tak ważnym elementem dla działania e-commerce są hale magazynowe. Jakie rodzaje sprawdzają się najlepiej?

 

Zakupy 24h/dobę – szansa czy wyzwanie?

 

Fakt, że sklep internetowy otwarty jest przez całą dobę sprawia, że klienci mogą robić zakupy o każdej porze dnia i nocy, a nie tylko w ciągu zaledwie kilkunastu godzin, podczas których otwarty jest sklep stacjonarny. Znacznie zwiększa się również zasięg działalności takiego sklepu. Kupując online, konsumentowi jest przecież obojętne, czy sklep mieści się w miejscu jego zamieszkania, czy może na drugim końcu Polski, zwłaszcza, że każdy taki sklep oferuje dostawę towaru do domu. To wszystko daje niesamowite możliwości rozwoju, zwiększa liczbę klientów, a tym samym obroty firmy. Jednocześnie jest to ogromne wyzwanie dla sklepu, który potrzebuje o wiele większej przestrzeni magazynowej dla zmagazynowania znacznie większej ilości towaru. Doskonale sprawdzają się więc właśnie hale magazynowe.

 

Wynajem hali magazynowej – czy to się opłaca?

 

Tutaj zdania są nieco podzielone. Z pewnością wynajęcie hali magazynowej ma sens, jeśli mówimy o sklepach rejestrujących znaczne zwiększenie popytu na produkty w sposób sezonowy. Wówczas rzeczywiście nie ma sensu wykupienie całej hali, by raz czy dwa razy w ciągu roku móc korzystać z ogromnego magazynu. Wynajęcie hali sprawdza się też na samym początku działania biznesu, gdy nie jest on jeszcze w pełni rozkręcony, a popyt na produkty nie jest duży. Dla każdej dobrze prosperującej firmy przychodzi jednak moment, w którym wynajęcie hali magazynowej przestanie być opłacalne, głównie ze względu na wysokie koszty czynszu. Jeżeli zwiększona przestrzeń magazynowa jest potrzebna przez cały rok, oznacza to, że najwyższy czas zapewnić sobie własną halę, którą możesz dostosować do własnych potrzeb, odpowiednio przebudować czy powiększyć.

 

Hale magazynowe dla usługi fulfillment

 

Bardzo popularną usługą, z której korzystają szczególnie mniejsze biznesy, jest fulfillment. Usługa ta polega na wsparciu mniejszych firm w całości działań logistycznych – od przechowywania do pakowania i wysyłania towarów i pełną obsługę zamówień w imieniu sprzedawcy towaru. Firmy logistyczne zajmujące się świadczeniem tej usługi potrzebują ogromnych hal magazynowych, gdyż współpracują zwykle z kilkoma, czy kilkunastoma firmami, więc ilość przechowywanego towaru jest ogromna. Najważniejsze jest, aby hala magazynowa była odpowiednio przestronna, to pozwoli na jej funkcjonalne zaplanowanie i tym samym zapewni najszybsze tempo realizacji zleceń.

 

Hala magazynowa, czyli bezpieczeństwo i wygoda

 

Odpowiednio dopasowana do działalności hala magazynowa zapewnia nie tylko pełna wygodę i komfort pracy pracowników, ale także bezpieczeństwo magazynowanych towarów. Hale magazynowe mogą być finansowane w postaci leasingu, co jest dodatkowym ułatwieniem i wsparciem dla przedsiębiorców. Najważniejsze jest odpowiednie dostosowanie hali do charakteru działalności. Dostępne są termo hale, hale stałe czy hale namiotowe, a każda z nich ma nieco inne zastosowanie i sprawdzi się w innym biznesie. Niektóre hale wymagają specjalnego ogrzewania, co ma związek z charakterem magazynowanych towarów. Odpowiednia przestrzeń magazynowa zapewni idealną przepustowość i pełną swobodę w rozwoju biznesu e-commerce każdego przedsiębiorcy, który podejmuje się tego trudnego zadania przeniesienia części bądź całości swojego biznesu do Internetu.

Przeczytaj również: Ile kosztuje budowa hali magazynowej.