Bądź na bieżąco:

Hala na zgłoszenie do 300 m2

Spis treści:

Wiele osób zainteresowanych postawieniem hali namiotowej z pewnością zastanawia się nad wymogami prawnymi dotyczącymi takich działań. Wcześniej pisaliśmy już o tym, czy na halę namiotową potrzebne jest pozwolenie. Zależało to od tego, czy hala będzie użytkowana stale, czy jedynie tymczasowo – jednakże czerwiec 2023 przyniósł zmiany w przepisach, które nieco uprościły proces realizacji takich projektów.

Jak obecnie wygląda kwestia postawienia hali na zgłoszenie do 300 m2? Co należy zrobić, aby uzyskać możliwość użytkowania? Sprawdziliśmy to za Was – poniżej znajdziecie niezbędne informacje.

Hala na zgłoszenie do 300 m2 a kwestie prawne

3 czerwca 2023 roku wprowadzono nowe przepisy budowlane, które otwierają drzwi do efektywnej realizacji projektów budowlanych – w tym hal namiotowych o powierzchni do 300 m2. Ta kategoria obiektów może stać się doskonałym rozwiązaniem dla osób poszukujących dodatkowej przestrzeni magazynowej związaną z produkcją rolną.  Uproszczone formalności dotyczące budowy dotyczą bowiem przede wszystkim rolnictwa. Wprowadzone zmiany wynikają z:

  • ustawy z 9 maja 2023 roku o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa,
  • ustawy o prawie budowlanym,
  • ustawy o transporcie kolejowym.

Katalog inwestycji objętych procedurą zgłoszenia budowy został poszerzony o jednokondygnacyjne budynki gospodarcze i wiaty o prostej konstrukcji, związane z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 300 m2, przy rozpiętości konstrukcji nieprzekraczającej 7 m i wysokości nie większej niż 7 m. Kluczowe jest, aby obszar oddziaływania tych budowli mieścił się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

Dlaczego warto postawić halę na zgłoszenie do 300 m2?

Przede wszystkim – zyskujemy elastyczną przestrzeń, którą można dostosowywać do zmieniających się warunków. Dzięki wprowadzeniu trybu uproszczonego, od 3 czerwca 2023 roku możliwe jest wzniesienie większych obiektów gospodarczych na działkach. Nowe prawo zwalnia z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, zastępując je procedurą zgłoszenia budowy.

Nowe przepisy otwierają możliwość łatwego rozbudowywania i adaptacji przestrzeni w miarę rozwoju przedsiębiorstwa – procedura zgłoszenia budowy, zamiast tradycyjnego pozwolenia na budowę, umożliwia szybszą i bardziej efektywną realizację projektu. To kwestia, która może mieć kluczowe znaczenie zwłaszcza w branżach, gdzie czas jest czynnikiem krytycznym. Brak konieczności uzyskiwania tradycyjnego pozwolenia na budowę zmniejsza biurokrację i koszty administracyjne, co przekłada się na oszczędności finansowe. Elastyczność formalności przekłada się więc na elastyczność samego projektu.

Aby na naszej działce mogła pojawić się hala na zgłoszenie (do 300 m2) – zamiast dołączenia tradycyjnego projektu budowlanego wymagana jest dokumentacja techniczna. Dokumentacja powinna zawierać szczegółowe informacje dotyczące rozwiązań gwarantujących nośność i stateczność konstrukcji, a także zapewniających bezpieczeństwo ludzi i mienia oraz zabezpieczających przed zagrożeniami pożarowymi. Zakres i treść dokumentacji muszą być odpowiednio dostosowane do specyfiki i charakteru planowanego obiektu, uwzględniając stopień skomplikowania robót budowlanych. Istotnym faktem jest, że dokumentację  może opracować projektant posiadający właściwe uprawnienia budowlane, a ustanowienie kierownika budowy nie jest w tym przypadku obligatoryjne.

Najważniejsze kwestie dotyczące hal na zgłoszenie

W skrócie: prowadzenie nowych przepisów budowlanych od 3 czerwca 2023 roku otwiera szerokie perspektywy dla przedsiębiorców bądź inwestorów planujących realizację projektu hali na zgłoszenie do 300 m2. Procedura zgłoszenia budowy oraz zastąpienie niezbędnego projektu budowlanego dokumentacją techniczną umożliwiają elastyczne, skuteczne zarządzanie przestrzenią – co wpisuje się w potrzeby zmieniającego się rynku, na którym hale magazynowe stanowią coraz częściej wykorzystywane rozwiązanie.

Facebook
Twitter
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Servicio.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.