Bądź na bieżąco:

Czy hala namiotowa jest budynkiem?

Hala namiotowa to rozwiązanie, z którego korzystają przedsiębiorcy w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Bardzo często jest w stanie w skuteczny sposób zabezpieczyć materiały czy surowce przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych. Nierzadko jednak pojawiają się wątpliwości z zakresu opodatkowania tej konstrukcji w ramach podatku od nieruchomości. Aby znaleźć odpowiedź na ten problem, trzeba wiedzieć najpierw, czy hala namiotowa jest budynkiem. Tym zajmiemy się w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Jakie konstrukcje wyróżnia prawo budowlane?

Prawo Budowlane precyzyjnie definiuje różne rodzaje obiektów budowlanych:

  • – budynek to obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem. Oznacza to, że jest on umocowany w sposób trwały i nie może być łatwo przeniesiony. Budynki posiadają fundamenty oraz dach i są wydzielone z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych.
  • – budowla – to każdy obiekt budowlany, który nie jest uważany za budynek ani obiekt małej architektury. Przykładowo, mogą to być obiekty liniowe, sieci techniczne, maszty antenowe czy instalacje przemysłowe. Budowle to także części budowlane urządzeń technicznych lub fundamenty pod maszyny i urządzenia.
  • – tymczasowy obiekt budowlany – jest to obiekt, który został zaprojektowany i zbudowany do użytkowania przez pewien okres, krótszy niż jego trwałość techniczna. Tego rodzaju obiekty często są przewidziane do przeniesienia w inne miejsce lub do rozbiórki. Należy dodać, że tymczasowy obiekt budowlany nie jest trwale związany z gruntem.

Hala namiotowa – budynek czy budowla? A może obiekt tymczasowy budowlany?

Zrozumienie różnicy między budynkiem, budowlą a tymczasowym obiektem budowlanym jest istotne w kontekście głównego zagadnienia tego artykułu.

Zazwyczaj hala namiotowa składa się z ramy metalowej lub drewnianej i pokrycia z materiału, zwykle tkaniny lub folii. Jest to konstrukcja mobilna i może być łatwo demontowana oraz przenoszona z miejsca na miejsce. Nie posiada stałych fundamentów ani ścian z cegieł czy betonu, co odróżnia ją od konwencjonalnych budynków. Pomimo że hale namiotowe są często wykorzystywane jako przestrzenie do różnych celów, takie jak magazyny, sale wystawowe czy miejsca imprez, to nie są one traktowane jako budynki w tradycyjnym sensie.

Biorąc pod uwagę powyższe definicje oraz charakterystykę hali namiotowej możemy śmiało stwierdzić z całą pewnością, że ta konstrukcja budynkiem nie jest. Jest z kolei tymczasowym obiektem budowlanym. Hala nie jest trwale związana z gruntem i również przeznaczona jest do użytkowania czasowego. 

Hala namiotowa jako budynek – istnieje też taka możliwość

Hala namiotowa może być również budynkiem. Bardzo często organy sądownicze muszą orzekać o tym, do jakiej kategorii przyporządkować daną konstrukcję. Taka sytuacja miała miejsce w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Rzeszowie. Organ przyporządkował tam obiekt jako budynek ze względu na jego trwałe związanie z gruntem. Omawiana konstrukcja była namiotową, jednak posadowiona była na betonowych blokach kotwiących. Ich zadaniem było stabilizowanie, przeciwdziałanie przemieszczeniu oraz odrywaniu się ram. W takiej sytuacji uzasadnione było przyporządkowanie hali namiotowej jako budynku. 

To wszystko zależy…

Choć hala namiotowa może wydawać się podobna do tradycyjnego budynku, to jednak według definicji zawartych w Prawie Budowlanym nie jest ona traktowana jako budynek. Jest raczej tymczasowym obiektem budowlanym, który może być stosowany na określony czas. Przyporządkowanie według prawa budowlanego to ważna kwestia w kontekście regulacji podatkowych i zezwoleń budowlanych. Warto zatem skonsultować to lokalnymi organami oraz osobą zaznajomioną w prawie budowlanym. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych problemów.

Zastanawiasz się, czy można uzyskać dofinansowanie na budowę hali? Więcej na ten temat przeczytasz na naszym blogu!

Facebook
Twitter
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Servicio.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.