Bądź na bieżąco:

Hala dla rolników bez pozwolenia

 

Spis treści:

3 czerwca 2023 roku w życie weszły nowe przepisy, popularnie określane mianem „lex silos”, które znacząco wpłynęły na sektor budownictwa rolniczego. Jaka jest kluczowa zmiana? Wprowadzona została możliwość wznoszenia hal rolniczych o powierzchni do 300 m2 w trybie uproszczonej procedury zgłoszenia budowy. Przeprowadzone zmiany miały na celu ułatwienie procesu inwestycyjno-budowlanego dla rolników, szczególnie w kontekście budowy silosów zbożowych – jak jednak jest w rzeczywistości? Jakie nowe możliwości zyskali rolnicy?

Co zmieniła nowelizacja w kontekście budowy hal dla rolników bez pozwolenia?

Najważniejszą zmianą jest fakt, że od tego momentu nie jest potrzebne pozwolenie na budowę – wymagane jest jedynie zgłoszenie budowy. Tradycyjnie, w przypadku działań realizowanych na podstawie pozwolenia na budowę każda inwestycja musiała być nadzorowana przez kierownika budowy. Osoba na tym stanowisku pełni kluczową rolę w zapewnieniu zgodności z projektami, przepisami budowlanymi i standardami jakości. Zgodnie z nowymi przepisami – w przypadku budowy hali dla rolnika do 300 m2 nie ma już obowiązku mianowania kierownika budowy. To kluczowy krok w kierunku uproszczenia procesu – i jednocześnie znaczące obniżenie kosztów inwestycji.

Brak konieczności zatrudniania kierownika budowy redukuje bowiem koszty związane z wynagrodzeniem specjalisty do nadzoru nad procesem budowlanym. Zaoszczędzone środki mogą zostać zainwestowane w samą halę lub inny rozwój gospodarstwa.

Jak może wyglądać projekt?

Zgodnie z nowymi przepisami, korzystając z procedury zgłoszenia możliwa jest budowa jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych oraz wiat o prostych konstrukcjach, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 300 m2. Kluczowym kryterium jest rozpiętość konstrukcji nie większa niż 7 m oraz wysokość nie przekraczająca 7 m. Co istotne – obszar oddziaływania takiego obiektu musi mieścić się w całości na działce lub działkach, na których został zaprojektowany.

Zgłoszenie a pozwolenie

W tej sytuacji zamiast tradycyjnego projektu budowlanego składana jest dokumentacja techniczna. Jest to rozwiązanie dostosowane do specyfiki i charakteru budynku, które uwzględnia nośność, stateczność konstrukcji, bezpieczeństwo ludzi i mienia oraz bezpieczeństwo pożarowe. Inwestor posiada większą swobodę w wyborze sposobu realizacji projektu – zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Warto zaznaczyć, że nie tylko rolnicy mogą skorzystać na wprowadzonej w czerwcu nowelizacji. Informowaliśmy o tym już wcześniej, opisując kwestię hali na zgłoszenie do 300 m2.

Uproszczenia w procesie budowy hali dla rolników bez zezwolenia

Przede wszystkim należy wspomnieć o znacznym skróceniu czasu, jaki upływa od momentu podjęcia decyzji o inwestycji do faktycznego rozpoczęcia budowy. Odpada konieczność oczekiwania na decyzję o pozwoleniu na budowę, co przekłada się na efektywność całego procesu inwestycyjnego.

Jak już wspomnieliśmy – eliminacja konieczności zatrudniania kierownika budowy oraz sporządzania pełnych projektów budowlanych przekłada się na znaczne oszczędności finansowe. Rolnicy mogą zainwestować te środki w lepsze wyposażenie czy modernizację istniejących obiektów. Rolnicy mogą także skupić się na dostosowaniu budowli do swoich potrzeb, a nie na skomplikowanych formalnościach. Zmiany otwierają drogę do bardziej spersonalizowanych i funkcjonalnych rozwiązań.

Nowe przepisy znacząco poszerzyły możliwości inwestycyjne dla rolników. Skorzystanie z uproszczonej procedury budowy jest teraz dostępne dla hali namiotowej do 300 m2 oraz innych prostych konstrukcji, co pozwala na bardziej efektywne i przystępne cenowo inwestycje. Rolnicy mogą szybciej realizować swoje projekty, zredukować koszty inwestycji i lepiej dostosować budynki do swoich potrzeb – a co najlepsze, na zmianach mogą skorzystać także inwestorzy z innych sektorów.

Facebook
Twitter
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Servicio.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.