Bądź na bieżąco:

Czy na hale namiotową potrzebne jest pozwolenie?

Hala namiotowa to szybki i tani sposób na uzyskanie dodatkowej powierzchni produkcyjnej, magazynowej czy eventowej. W zależności do wybranego modelu, hala namiotowa może być gotowa do użytku nawet w kilka godzin. Ale na halę namiotową potrzebne jest pozwolenie?

Hala namiotowa a pozwolenie

Wielu naszych przyszłych klientów zastanawia się jakie warunki musi spełnić, żeby postawić halę namiotową. Wszystko zależy od planowanego okresu eksploatacji hali. W zależności od potrzeby hale namiotowe mogą być użytkowane okresowo lub w sposób ciągły. Pod względem technicznym i użytkowym nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby hala namiotowa była eksploatowana przez cały rok lub dłużej. Ale w tym wypadku niezbędne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Hala namiotowa bez pozwolenia może stanąć na naszej parceli wyłącznie jako obiekt tymczasowy. Co to oznacza?

W rozumieniu prawa budowlanego obiektem tymczasowym jest obiekt, który użytkuje się przez czas krótszy niż jego trwałość techniczna. Taki obiekt powinien być przystosowany do przeniesienia lub rozbiórki. Kiedy obiekt przestaje pełnić swoją funkcję jest demontowany. Pod tym względem hale namiotowe spełniają wymogi prawa i są obiektami tymczasowymi. Nie oznacza to jednak, że każdą halę namiotową możemy wznieść bez pozwolenia czy zgłoszenia do właściwego organu. Przepisy mówią o dwóch sposobach eksploatacji hal i obiektów namiotowych:

  • jako obiekty tymczasowe eksploatowane krócej niż 180 dni (wówczas postawienie hali namiotowej wymaga wyłącznie zgłoszenia w Urzędzie Miasta lub Starostwie Powiatowym),
  • jako obiekty stałe eksploatowane dłużej niż 180 dni (wówczas postawienie hali namiotowej wymaga uzyskania pozwolenia).

 

Pozwolenie na hale namiotowe

Warto pamiętać o tym, że na uzyskanie pozwolenia na halę namiotową nie mają wpływu czynniki takie, jak przeznaczenie hali czy jej rozmiar. Bez znaczenia jest również sposób mocowania hali do podłoża. Obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia hali tymczasowej leży po stronie właściciela/najemcy hali.

Facebook
Twitter
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Servicio.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.