Czasem firma rozrasta się zdecydowanie szybciej, niż początkowo zakładałeś. Pojawiają się nowe kontrakty oraz inwestycje, które wymagają dodatkowej przestrzeni. Bywa też tak, że musisz wziąć pod uwagę różne kwestie związane z logistyką. Bez względu na powód, rozbudowa hali to temat, który warto na spokojnie przemyśleć. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami, które pomogą Ci uniknąć kosztownych wpadek i przyspieszyć cały proces.
Kiedy warto pomyśleć o rozbudowie hali?
Nie czekaj, aż Twój magazyn zacznie pękać w szwach. Rozbudowę warto planować z wyprzedzeniem – zanim pojawią się problemy z wydajnością, składowaniem towaru czy organizacją pracy. Pomyśl o większych halach magazynowych wtedy, gdy:
- planujesz rozwój działalności i zwiększenie zapasów,
- pojawia się potrzeba rozdzielenia stref (np. produkcyjnej i magazynowej),
- istnieje konieczność wdrożenia automatyzacji (która wymaga więcej przestrzeni),
- prowadzisz sezonową działalność i w określonym terminie potrzebujesz więcej miejsca.
Jeśli przynajmniej jeden z powyższych powodów pasuje do Twojej sytuacji, to wyraźny znak, że rozbudowa hali magazynowej powinna trafić na listę priorytetów.
Hala namiotowa kontra hala stalowa – co da się rozbudować szybciej?
Rozbudowa hal namiotowych to opcja dla tych, którzy cenią czas i elastyczność. Taka konstrukcja może zostać powiększona niemal błyskawicznie – wystarczy dobrać odpowiednie moduły i zgrać prace z logistyką firmy. W wielu przypadkach nie trzeba mieć niezbędnego pozwolenia, dlatego nie musisz niepotrzebnie stresować się formalnościami.
W przypadku hal stałych (np. stalowych), rozbudowa hali jest bardziej złożona. W grę wchodzą pozwolenia, projekty budowlane, często również uzgodnienia z rzeczoznawcami czy inspektorami. To rozwiązanie ma z kolei inne zalety – zyskujesz na trwałości i lepszej izolacji termicznej.
Co trzeba sprawdzić, zanim wbije się pierwszą łopatę?
Zanim padnie decyzja „rozbudowujemy”, warto odpowiedzieć sobie (i projektantowi) na kilka pytań:
- Jaki jest status działki? Sprawdź Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub warunki zabudowy.
- Czy infrastruktura to udźwignie? Chodzi m.in. o dojazd, media, instalacje.
- Czy obecna hala była projektowana z myślą o rozbudowie? Czasem producenci przewidują to w strukturze hali – warto to wykorzystać.
- Jak rozbudowa wpłynie na organizację pracy? Warto zaplanować harmonogram prac tak, by nie sparaliżować funkcjonowania firmy.
W praktyce rozbudowa hali stałej wymaga pozwolenia na budowę – musisz liczyć się z tym, że czeka Cię sporo papierologii. Rozbudowa hali namiotowej (jako obiektu tymczasowego) może być natomiast poprzedzona odpowiednim zgłoszeniem w urzędzie. Bardzo ważny jest jednak czas użytkowania (po 180 dniach halę należy zdemontować lub przenieść). Musisz starać się o uzyskanie pozwolenia, jeśli powierzchnia zabudowy przekracza 50 m², wysokość wynosi ponad 4,5 m, a odległość od granicy działki jest mniejsza niż połowa wysokości hali.
Pamiętaj! Zawsze warto zasięgnąć opinii projektanta lub inspektora nadzoru budowlanego.
Koszty i czas – czy rozbudowa hali magazynowej się opłaca?
Z perspektywy firmy – rozbudowa hali to inwestycja w rozwój, większą efektywność i lepszą organizację. Koszty będą różne w zależności od:
- materiału (stal, aluminium, tkanina techniczna),
- wymagań termicznych (np. izolacja, ogrzewanie),
- potrzeb technicznych (bramy, systemy wentylacyjne, suwnice),
- rodzaju podłoża i prac ziemnych.
W przypadku hali namiotowej czas realizacji wynosi często od kilku dni do kilku tygodni, natomiast hali stalowej – od kilku tygodni do kilku miesięcy. Wszystko zależy od skali i stopnia skomplikowania projektu.
Planowanie zacznij od dokładnego zdefiniowania swoich potrzeb biznesowych, nie od metrażu. Potem musisz zdecydować się odpowiednie rozwiązanie (jeśli nie wiesz, co będzie lepsze, zapoznaj się z naszym wpisem, w którym porównujemy hale namiotowe i stalowe), skonsultować się z fachowcami i działać według ustalonego harmonogramu.
Trzymamy za Ciebie kciuki!