Bądź na bieżąco:

Kiedy należy wykonać przegląd techniczny hali?

Spis treści:

Każdy budynek musi być regularnie kontrolowany, aby upewnić się co do jego bezpieczeństwa i zgodności z obowiązującymi przepisami. Przeglądy są niezbędne również w przypadku hal przemysłowych, także tych namiotowych. Kiedy warto postawić na pomoc fachowców w tej dziedzinie?

Terminy przeprowadzania przeglądów technicznych hal namiotowych i magazynowych

Przegląd hali magazynowej musi być przeprowadzany regularnie, w odstępach czasu wskazanych przez prawo. Na ogół jest to raz na rok, ale sytuacja zmienia się w przypadku obiektów, których powierzchnia przekracza 2000 m2. Wówczas z pomocy fachowca trzeba korzystać co około 6 miesięcy. Takiemu obowiązkowi podlegają również obiekty o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2.

Coroczna kontrola ma za zadanie sprawdzić jedynie podstawowe instalacje, urządzenia i elementy, które są narażone na działanie niekorzystnych warunków. Istnieje jednak również konieczność przeprowadzania przeglądów o nieco szerszym zakresie raz na 5 lat. Wówczas sprawdza się również inne elementy. Kontrolę należy przeprowadzić najlepiej przed sezonem zimowym. W ten sposób można zachować bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających w hali namiotowej.

Dlaczego przegląd hali przemysłowej należy wykonać przed sezonem zimowym?

Przegląd hali namiotowej można wykonać w dowolnym momencie, ale najlepszym czasem na taki krok jest koniec sezonu letniego lub początek jesieni. W tym czasie warunki atmosferyczne są jeszcze dość sprzyjające. W późniejszych miesiącach hala będzie narażona na działanie mrozów oraz ciężkiego śniegu. Z tego powodu warto upewnić się, że jej konstrukcja wytrzyma takie okoliczności i pozwoli na zachowanie bezpieczeństwa pracowników oraz towarów. Jakiekolwiek usterki pod wpływem tak trudnych czynników mogłyby bowiem spowodować poważne zagrożenie.

Innym terminem, w którym warto przeprowadzić przegląd, jest również wiosna. Wówczas można skontrolować, czy w trakcie zimy nie doszło do niebezpiecznych usterek. Wybór odpowiedniego czasu na wykonanie kontroli zależy od właściciela obiektu oraz daty ostatniego przeglądu. Warto jednak zaplanować taki krok odpowiednio wcześnie i skontaktować się z fachowcami.

Odpowiednio zadbana hala namiotowa może również na dłużej zachować swoją żywotność. Jest to niezwykle ważne, pomimo faktu, że taką konstrukcję wznosi się dość szybko w porównaniu do standardowych, murowanych budynków. Jest ona jednak w takim samym stopniu narażona na działanie niekorzystnych warunków, dlatego warto regularnie sprawdzać jej stan.

Dlaczego przegląd techniczny hali namiotowej jest tak ważny?

Przeglądy okresowe hal to obowiązek wynikający z aktualnych przepisów. Mają one za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo osób znajdujących się w obiekcie. W przypadku hal namiotowych wykorzystuje się zwykle powłoki PCV, połączenia śrubowe oraz dodatkowe elementy stosowane do tworzenia ścian. Takie materiały są ciągle narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, a ich napięcie z czasem może maleć.

Podczas przeglądu hali namiotowej powinny zostać sprawdzone takie elementy, jak:

  • instalacje wewnętrzne i zewnętrzne,
  • dach,
  • ściany boczne i nawierzchnie,
  • spojenia,
  • śruby,
  • rury.

Przegląd hali magazynowej i produkcyjnej pozwala na wykrycie wszelkich usterek, które w późniejszym czasie mogłyby doprowadzić do wypadku. Jeśli okaże się, że dany element jest już niesprawny, konieczne jest jego jak najszybsze naprawienie. Z tego powodu okresowe przeglądy hal wykonują osoby wykwalifikowane, które dysponują szeroką wiedzą na temat obowiązujących przepisów i prawidłowej konstrukcji takich obiektów. Aby przeprowadzić taką kontrolę, trzeba również posiadać odpowiednie uprawnienia. Informacje na temat wykonanego przeglądu hali umieszcza się następnie w specjalnej dokumentacji stworzonej dla danego obiektu.

Facebook
Twitter
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Servicio.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.