Bądź na bieżąco:

Budowa hali namiotowej w 2021 roku

 

Spis treści:

 

Wielu inwestorów decyduje się na budowę hali namiotowej jako alternatywy dla obiektu murowanego, licząc na to, że procedury urzędowe będą uproszczone. Istotna jest także kwestia podatków związanych z wniesieniem takiej konstrukcji. Sporo osób zakłada, że będą one znacznie niższe niż w przypadku budynku, do którego postawienia wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Istnieje wiele nieścisłości związanych z zaliczeniem konstrukcji namiotowych do jednej z poszczególnych grup – budynków lub budowli. To właśnie stąd wynikają wątpliwości dotyczące hal namiotowych – zmiany w prawie 2021 roku mogą pozwolić je rozwiać.

Hala namiotowa – pozwolenie czy zgłoszenie w 2021?

Jeśli zastanawiasz się, czy do budowy hali namiotowej pozwolenie jest niezbędnym do uzyskania dokumentem, weź pod uwagę, że nie istnieje tutaj jedna, ostateczna odpowiedź. Zamiar postawienia takiej konstrukcji zawsze należy zgłosić do urzędu lokalnego, jednak formalności różnią się w zależności od tego czy w Twoim przypadku wystarczy zgłoszenie, czy jest konieczna bardziej rozbudowana procedura.

To, czy do budowy hali namiotowej pozwolenie, czy zgłoszenie będą wymaganymi dokumentami, zależy przede wszystkim od tego, czy obiekt zostanie wzniesiony na czas nieokreślony, czy planujesz postawienie konstrukcji tymczasowej. Warto poznać dwie podstawowe zasady.

   • Hale stawiane na czas nieokreślony wymagają uzyskania pozwolenia na budowę.
   • Obiekty tymczasowe mogą być stawiane na podstawie zgłoszenia.

Jak zatem rozpocząć przygotowania do stawiania konstrukcji objętej obowiązkiem uzyskania pozwolenia w 2021 roku?

Hala namiotowa – pozwolenie 2021

Jeśli zamierzasz rozpocząć budowę hali namiotowej z pozwoleniem, zacznij od złożenia odpowiedniego wniosku w urzędzie lokalnym (Urzędzie Miasta lub Starostwie Powiatowym). Dokument powinien zawierać między innymi:

   • adres inwestycji,
   • dane inwestora,
   • opis inwestycji,
   • potwierdzenie prawa do dysponowania gruntem
   • projekt uwzględniający wymiary, kubaturę i inne istotne dane.

Warto skontrolować również stan działki pod względem istniejących instalacji lub możliwości ich podłączenia oraz stanu gruntu Do uzyskania pozwolenia na halę namiotową w 2021 roku niezbędna jest także weryfikacja MPZP, czyli Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Takie informacje można uzyskać w lokalnych oddziale Wydziału Urbanistyki i Administracji Budowlanej.

Warto pamiętać, że nawet jeśli planujesz budowę hali namiotowej na zgłoszenie, to urząd także ma prawo wydać sprzeciw wobec inwestycji.

hala namiotowa pozwolenie 2021

Hala namiotowa – zmiany w prawie 2021

Planujesz budowę hali namiotowej? Zmiany w prawie 2012 roku dotyczą przede wszystkim opodatkowania takich obiektów. Od dłuższego czasu zapisy dotyczące tego typu konstrukcji są niejasne, a podobne kwestie fiskalne bywają rozstrzygane odmienne w różnych instytucjach. Nie jest to zjawisko pożądane z punktu widzenia osób planujących stawianie hal namiotowych. Zmiany w prawie 2021 roku mają na celu ujednolicić zapisy i wyeliminować możliwość ich dowolnej interpretacji przez urzędników.

Zgodnie z orzeczeniem Ministerstwa Finansów hale namiotowe, które spełniają definicję obiektów tymczasowych, nie są budowlami w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, dlatego nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Warto jednak mieć na uwadze, że nie każda hala może być zaliczona do takich obiektów. Kto o tym decyduje? W przypadku jakichkolwiek nieścisłości to organ podatkowy wydaje stosowną opinię na podstawie:

   • oględzin,
   • opinii biegłego,
   • danych z ewidencji gruntów i budynków,
   • dokumentacji architektonicznej.

Dlatego, jeśli planujesz postawienie hali namiotowej i masz wątpliwości, do jakiej kategorii obiektów zostanie zaliczona i jakie opodatkowanie Cię obowiązuje, najwięcej przydatnych informacji znajdziesz w Prawie budowlanym. W razie wątpliwości warto skorzystać z doradztwa ekspertów.

Zachęcamy, również do przeczytania ciekawego artykułu: Zastosowanie hal namiotowych

Facebook
Twitter
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Hala dla rolników bez pozwolenia

3 czerwca 2023 roku w życie weszły nowe przepisy, popularnie określane mianem „lex silos”, które znacząco wpłynęły na sektor budownictwa rolniczego. Jaka jest kluczowa zmiana? Wprowadzona została możliwość wznoszenia hal rolniczych o powierzchni do 300 m2 w trybie uproszczonej procedury zgłoszenia budowy.

Czytaj więcej

Servicio.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.