Bądź na bieżąco:

Jak zapobiec skraplaniu się wody w halach namiotowych?

Hale namiotowe to bardzo popularne konstrukcje w wielu branżach. Są tanie, uniwersalne i bardzo łatwe w montażu. Niekiedy w ich wnętrzu może jednak dochodzić do skraplania się wody, co wynika z różnicy temperatur. Jak zapobiegać skraplaniu się hali namiotowych?

Spis treści:

Odpowiednia konstrukcja hali namiotowej

Aby zapobiec skraplaniu się wody w hali namiotowej, konieczne jest zadbanie o jej właściwą konstrukcję już na etapie projektowania. Obecnie na rynku znaleźć można wiele innowacyjnych materiałów i technologii, które zwiększają komfort korzystania z hali. Mowa tu m.in. o ocieplanych ścianach i dachu.

Odpowiednia izolacja i wyeliminowanie różnicy temperatur pomiędzy powietrzem w hali a powierzchnią ścian i dachu pozwala na ograniczenie skraplania się wody. Inwestycja w tego typu materiały początkowo może wydawać się duża, jednak z czasem zwraca się z nawiązką.

Jakie korzyści dają ocieplane ściany i dach?

Ocieplane ściany i dach potrafią niemal całkowicie wyeliminować problem skraplania się wody, nawet w trakcie bardzo zimnych dni. W ten sposób znika problem mokrych powierzchni, które mogłyby zagrażać maszynom i towarom znajdującym się we wnętrzu konstrukcji. Zastosowanie izolujących materiałów przekłada się też na oszczędność kosztów. Do największych zalet takiego rozwiązania można zaliczyć:

  • zmniejszenie kosztów związanych z utrzymaniem czystości i odpowiednich warunków na hali,
  • mniejsze zagrożenie dla produktów i maszyn, które nie są odporne na bezpośrednie działanie wody,
  • możliwość łatwej zmiany przeznaczenia hali namiotowej.

Halę, w której panuje odpowiednio wysoka temperatura, z powodzeniem można wykorzystać jako:

  • magazyn produktów, nawet tych bardzo wrażliwych,
  • hangar samolotowy,
  • garaż,
  • dodatkowa przestrzeń dostawiona do budynku, w którym znajduje się sklep.
zapobieganie skraplaniu się wody w halach namiotowych

Inne sposoby na zapobieganie skraplaniu się wody w halach namiotowych

Wykonanie konstrukcji z izolujących materiałów jest zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie skraplania się wody w halach namiotowych. W przypadku już istniejących hal, stworzonych zgodnie z tradycyjnymi metodami, konieczne jest natomiast wykorzystanie nieco innych technik. Nie zależnie czy są to hale magazynowe, czy hale imprezowe. Doskonale sprawdzi się powłoka przeciwskropleniowa, zamontowana przy suficie. Ma ona za zadanie pochłaniać wilgoć i zapobiegać jej skraplaniu się na dachu.

Ważna jest też odpowiednia wentylacja w pomieszczeniu. We współczesnych halach przemysłowych często montuje się okienka wentylacyjne. Lepszy przepływ powietrza minimalizuje skraplanie się wody przy suficie. Trzeba jednak pamiętać, że zastosowanie wentylacji nie wyeliminuje problemu całkowicie, a jedynie go ograniczy. Zwykle stosuje się specjalne powłoki w połączeniu z wentylacją. Skraplanie się wody jest bowiem najintensywniejsze w okolicach sufitu.

Wentylacja w hali namiotowej może przyjmować formę klasyczną lub automatyczną. W nowoczesnych konstrukcjach stawia się na elektroniczne systemy, które samodzielnie wykrywają poziom wilgoci i skutecznie go obniżają. Wentylatory tego typu mogą jednak powodować hałas. Warto pamiętać o tym m.in. w sytuacji, gdy dany budynek ma służyć np. jako zewnętrzna przestrzeń w sklepie, którą odwiedzają klienci.

Skuteczne zapobieganie skraplaniu się wody

Aby skutecznie zapobiegać skraplaniu się wody na ścianach i suficie w hali namiotowej, konieczne jest odpowiednie zaprojektowanie całej konstrukcji jeszcze przed jej wzniesieniem. Warto skupić się na lokalizacji, przeznaczeniu i wielkości hali. Zastosowanie izolacyjnych materiałów i odpowiedniej wentylacji pozwala na niemal całkowite wyeliminowanie tego problemu. Szczególną uwagę na właściwy poziom wilgotności w pomieszczeniu warto zwrócić tam, gdzie jest przechowywany delikatny sprzęt elektroniczny. Odpowiednio sucho powinno być więc np. w magazynach, gdzie skraplająca się woda mogłaby niszczyć towary.

Facebook
Twitter
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Hala dla rolników bez pozwolenia

3 czerwca 2023 roku w życie weszły nowe przepisy, popularnie określane mianem „lex silos”, które znacząco wpłynęły na sektor budownictwa rolniczego. Jaka jest kluczowa zmiana? Wprowadzona została możliwość wznoszenia hal rolniczych o powierzchni do 300 m2 w trybie uproszczonej procedury zgłoszenia budowy.

Czytaj więcej

Servicio.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.