Bądź na bieżąco:

Jak oświetlić hale magazynowe?

Niezależnie od tego czy wznosimy hale magazynową przeznaczoną do użytku tymczasowego czy eksploatacji stałej, powinniśmy zadbać o jej prawidłowe oświetlenie. Oświetlenie hali magazynowej powinno być energooszczędne, a zarazem wydajne. Należy przy tym pamiętać o pracownikach, którym zbyt ostre lub niewystarczające oświetlenie może utrudniać wypełnianie codziennych obowiązków zawodowych. Jakie oświetlenie hali magazynowej wybrać?

 

Oświetlenie w halach magazynowych

Obecnie w systemach oświetlenia hal magazynowych prym wiedzie technologia LED. Oświetlenie wykonane w technologii LED jest nie tylko bardzo energooszczędne, ale przede wszystkim bezpieczne i charakteryzuje się długim okresem bezawaryjnego działania. Nie bez znaczenia dla popularności technologii LED jest również szeroki wybór lamp emitujących światło o różnym natężeniu i temperaturze barwowej. Dzięki temu projektując system oświetlenia hali magazynowej możemy go w pełni dostosować do naszych rzeczywistych potrzeb.

Na co zwracać uwagę przy doborze światła do hali magazynowej?

Wśród podstawowych parametrów, które należy uwzględnić w projekcie instalacji oświetlenia dla hali magazynowej – przede wszystkim tej wznoszonej z myślą o długotrwałej eksploatacji – wymienia się wspomniane wcześniej natężenie światła oraz jego rozkład. Liczba punktów świetlnych, ich rozmiar i rozmieszczenie w obiekcie powinny być podyktowane rozmiarem hali oraz jej zagospodarowaniem. W przypadku hal magazynowych bardzo istotne jest odpowiednie doświetlenie alejek między regałami/miejscami składowymi, ale również takie oświetlenie regałów, które umożliwia szybki i bezbłędny picking towarów czy surowców.

Oświetlenie hali magazynowej a regulacje prawne

Wznosząc halę magazynową, w której będą na co dzień pracować ludzie musimy również przestrzegać obowiązujących przepisów prawa dotyczących jej oświetlenia. W polskim prawie regulacje dotyczące warunków pracy, w tym oświetlenia zostały ujęte w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz krajowych normach dotyczących oświetlenia elektrycznego w pomieszczeniach pracy (PN-EN 12665:2008 i PN-EN 12464-1:2004).

Facebook
Twitter
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Hala dla rolników bez pozwolenia

3 czerwca 2023 roku w życie weszły nowe przepisy, popularnie określane mianem „lex silos”, które znacząco wpłynęły na sektor budownictwa rolniczego. Jaka jest kluczowa zmiana? Wprowadzona została możliwość wznoszenia hal rolniczych o powierzchni do 300 m2 w trybie uproszczonej procedury zgłoszenia budowy.

Czytaj więcej

Servicio.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.