Bądź na bieżąco:

Jak obniżyć koszty magazynowania?

Kiedy w firmie pojawia się potrzeba obniżenia kosztów, najlepiej zacząć od zaplecza – w ten sposób nie ryzykujesz utraty zainteresowania klientów czy zaufania pracowników, a jedynie pracujesz nad maksymalną efektywnością procesów logistycznych.

Spis treści:

 

Jak obniżyć koszty magazynowania? Zoptymalizuj zagospodarowanie powierzchni magazynowej

Bez znaczenia, czy powierzchnia magazynu należy do Ciebie, czy ją wynajmujesz – im większa powierzchnia, tym większe koszty. Dlatego pierwszym punktem zmniejszania kosztów magazynowania jest dokładne obliczenie potrzebnej powierzchni. Zbyt duży magazyn generuje niepotrzebne koszty, za to zbyt mały magazyn ogranicza firmę i może wiązać się z częstszymi uszkodzeniami towaru. Najlepiej zachować nieduży zapas, który zapewni firmie bezpieczeństwo, ale nie podniesie kosztów niepotrzebnie. Dobrym rozwiązaniem może być również zakup hali namiotowej w danym rozmiarze.

Rozmiar alejek

Największa “strata” w przestrzeni magazynu to alejki – są pustą powierzchnią, ale bez nich nie da się funkcjonować. Dlatego warto obliczyć minimalny rozmiar alejek, jaki potrzebujesz przy swoim aktualnym sprzęcie, i zmniejszyć je właśnie do takiej szerokości. O czym musisz pamiętać?

  • Musi się w nich zmieścić sprzęt;
  • Alejką powinien swobodnie przejechać wózek widłowy;
  • Przejścia muszą być bezpieczne dla pracowników.

 

Wielkość półek

Wykorzystuj maksymalnie trzeci wymiar magazynu, czyli wysokość. Zainwestuj w wysokie i wąskie półki, które są najbardziej efektywnym typem powierzchni do przechowywania.

Wprowadzenie procedur pakowania i magazynowania

Na początku wprowadzenie jasnych procedur może wiązać się z kosztami, jednak ta inwestycja szybko się zwraca. Dobre planowanie pozwoli zwiększyć efektywność pracy magazynu i z czasem stać się jedną z głównych przyczyn rosnących oszczędności.

Usprawnij swoje działania i szukaj oszczędności tam, gdzie się da

 

Palety, skrzynki – kupuj z drugiej ręki

Podczas pracy z towarem sprzęt w magazynie często zostaje uszkodzony po kilkukrotnym użyciu. Możesz zaoszczędzić, kupując nowe palety czy skrzynki z drugiej ręki – używane potrafią kosztować nawet o połowę mniej. Ważne, aby był to sprzęt w pełni sprawny, nie uszkodzony. Nigdy nie ryzykuj zdrowia i bezpieczeństwa pracowników oraz płynności swoich procesów magazynowych.

Unikaj awarii – konserwuj sprzęt

Dbaj o jakość sprzętu i narzędzi, których używasz w swoim magazynie. Przeprowadzaj konieczne kontrole i konserwuj je regularnie, zgodnie z zaleceniami. Taka pielęgnacja wiąże się z kosztem, ale będzie on dużo niższy niż koszt naprawy awarii, nie licząc już strat, które mogą powstać.

Energia – przelicz koszty

Spore znaczenie, zwłaszcza przy większych magazynach, będzie mieć zużycie energii. Jest konieczne, ale w jakich ilościach? Przelicz to!

  • Oświetlenie

Zainstalowanie automatycznego oświetlenia może znacznie zmniejszyć koszt zużywanej energii. Korzystaj również z alternatywnych sposobów doświetlania (np. korzystaj ze światła słonecznego zwiększając ilość okien). Rozważ też alternatywne sposoby produkcji prądu.

  • Ogrzewanie

Jeżeli magazynowane towary wymagają utrzymania konkretnej temperatury otoczenia, sporo energii może marnować się na nagrzewanie lub schładzanie pomieszczenia. Zadbaj o dobrą izolację termiczną budynku.

 

Zadbaj o pracowników

 

Atmosfera pracy i szkolenia

Wyszkolenie i wprowadzenie nowej osoby do czasu, aż stanie się samodzielna, jest droższe niż utrzymanie obecnego, doświadczonego pracownika. Zadbaj o pozytywną atmosferę pracy i zadowolenie osób, które zatrudniasz. Zainwestuj również w odpowiednie szkolenia, dzięki którym praca będzie wykonywana bardziej efektywnie, a ryzyko potencjalnych błędów zostanie wyeliminowane.

Automatyzacja

Zastanów się nad inwestycją w zautomatyzowanie części procesów w magazynie. Są to spore koszty i bardziej długofalowa inwestycja, ale zmniejsza trwale koszt robocizny i ryzyko pojawienia błędów.

Outsourcing usług logistycznych

Możesz również skorzystać z zewnętrznej firmy, która oferuje usługi logistyczne – generuje to koszt opłacenia usługi, ale przekazuje odpowiedzialność za koszt magazynowania w ręce specjalistów. Często jest to najbardziej optymalne rozwiązanie dla wielu firm.

Facebook
Twitter
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Servicio.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.