Jak obniżyć koszty magazynowania?

Kiedy w firmie pojawia się potrzeba obniżenia kosztów, najlepiej zacząć od zaplecza – w ten sposób nie ryzykujesz utraty zainteresowania klientów czy zaufania pracowników, a jedynie pracujesz nad maksymalną efektywnością procesów logistycznych.

Spis treści:

 

Jak obniżyć koszty magazynowania? Zoptymalizuj zagospodarowanie powierzchni magazynowej

Bez znaczenia, czy powierzchnia magazynu należy do Ciebie, czy ją wynajmujesz – im większa powierzchnia, tym większe koszty. Dlatego pierwszym punktem zmniejszania kosztów magazynowania jest dokładne obliczenie potrzebnej powierzchni. Zbyt duży magazyn generuje niepotrzebne koszty, za to zbyt mały magazyn ogranicza firmę i może wiązać się z częstszymi uszkodzeniami towaru. Najlepiej zachować nieduży zapas, który zapewni firmie bezpieczeństwo, ale nie podniesie kosztów niepotrzebnie. Dobrym rozwiązaniem może być również zakup hali namiotowej w danym rozmiarze.

Rozmiar alejek

Największa “strata” w przestrzeni magazynu to alejki – są pustą powierzchnią, ale bez nich nie da się funkcjonować. Dlatego warto obliczyć minimalny rozmiar alejek, jaki potrzebujesz przy swoim aktualnym sprzęcie, i zmniejszyć je właśnie do takiej szerokości. O czym musisz pamiętać?

  • Musi się w nich zmieścić sprzęt;
  • Alejką powinien swobodnie przejechać wózek widłowy;
  • Przejścia muszą być bezpieczne dla pracowników.

 

Wielkość półek

Wykorzystuj maksymalnie trzeci wymiar magazynu, czyli wysokość. Zainwestuj w wysokie i wąskie półki, które są najbardziej efektywnym typem powierzchni do przechowywania.

Wprowadzenie procedur pakowania i magazynowania

Na początku wprowadzenie jasnych procedur może wiązać się z kosztami, jednak ta inwestycja szybko się zwraca. Dobre planowanie pozwoli zwiększyć efektywność pracy magazynu i z czasem stać się jedną z głównych przyczyn rosnących oszczędności.

Usprawnij swoje działania i szukaj oszczędności tam, gdzie się da

 

Palety, skrzynki – kupuj z drugiej ręki

Podczas pracy z towarem sprzęt w magazynie często zostaje uszkodzony po kilkukrotnym użyciu. Możesz zaoszczędzić, kupując nowe palety czy skrzynki z drugiej ręki – używane potrafią kosztować nawet o połowę mniej. Ważne, aby był to sprzęt w pełni sprawny, nie uszkodzony. Nigdy nie ryzykuj zdrowia i bezpieczeństwa pracowników oraz płynności swoich procesów magazynowych.

Unikaj awarii – konserwuj sprzęt

Dbaj o jakość sprzętu i narzędzi, których używasz w swoim magazynie. Przeprowadzaj konieczne kontrole i konserwuj je regularnie, zgodnie z zaleceniami. Taka pielęgnacja wiąże się z kosztem, ale będzie on dużo niższy niż koszt naprawy awarii, nie licząc już strat, które mogą powstać.

Energia – przelicz koszty

Spore znaczenie, zwłaszcza przy większych magazynach, będzie mieć zużycie energii. Jest konieczne, ale w jakich ilościach? Przelicz to!

  • Oświetlenie

Zainstalowanie automatycznego oświetlenia może znacznie zmniejszyć koszt zużywanej energii. Korzystaj również z alternatywnych sposobów doświetlania (np. korzystaj ze światła słonecznego zwiększając ilość okien). Rozważ też alternatywne sposoby produkcji prądu.

  • Ogrzewanie

Jeżeli magazynowane towary wymagają utrzymania konkretnej temperatury otoczenia, sporo energii może marnować się na nagrzewanie lub schładzanie pomieszczenia. Zadbaj o dobrą izolację termiczną budynku.

 

Zadbaj o pracowników

 

Atmosfera pracy i szkolenia

Wyszkolenie i wprowadzenie nowej osoby do czasu, aż stanie się samodzielna, jest droższe niż utrzymanie obecnego, doświadczonego pracownika. Zadbaj o pozytywną atmosferę pracy i zadowolenie osób, które zatrudniasz. Zainwestuj również w odpowiednie szkolenia, dzięki którym praca będzie wykonywana bardziej efektywnie, a ryzyko potencjalnych błędów zostanie wyeliminowane.

Automatyzacja

Zastanów się nad inwestycją w zautomatyzowanie części procesów w magazynie. Są to spore koszty i bardziej długofalowa inwestycja, ale zmniejsza trwale koszt robocizny i ryzyko pojawienia błędów.

Outsourcing usług logistycznych

Możesz również skorzystać z zewnętrznej firmy, która oferuje usługi logistyczne – generuje to koszt opłacenia usługi, ale przekazuje odpowiedzialność za koszt magazynowania w ręce specjalistów. Często jest to najbardziej optymalne rozwiązanie dla wielu firm.

Facebook
Twitter
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Zimowa impreza w namiocie eventowym

Organizacja zimowej imprezy w namiocie eventowym to zadanie, które wymaga staranności oraz przemyślanej koncepcji. Właściwe przygotowanie namiotu, odpowiednia dekoracja oraz zapewnienie komfortu gości to kluczowe elementy, które wpływają na sukces wydarzenia. Przeczytaj jak się za to zabrać.

Czytaj więcej

Hale namiotowe warsztatowe

Hale namiotowe warsztatowe to nowoczesne rozwiązanie, które zyskuje na popularności w różnych branżach, oferując większą elastyczność, niż standardowe warsztaty. To konstrukcje wykonane z wysokiej jakości materiałów.

Czytaj więcej