24 sty

Zalety hal namiotowych w porównaniu do innych rodzajów budynków tymczasowych

Hale namiotowe to konstrukcje, które pozwalają na tymczasowe przechowywanie towarów, maszyn produkcyjnych, a nawet sprzętu imprezowego. Powstają one bardzo szybko, a jednocześnie są dość tanie. Jakie są zalety hal namiotowych? Czym różnią się od innych budynków tymczasowych?

Czas wznoszenia hali namiotowej

Halę namiotową wznosi się znacznie szybciej niż wiele innych budynków tymczasowych. W przypadku większych konstrukcji jest to maksymalnie 30 dni. Mniejsze obiekty można postawić jeszcze szybciej. To bardzo ważna zaleta hal namiotowych, zwłaszcza w porównaniu do konstrukcji stalowych, które buduje się przez co najmniej kilka miesięcy. Z hali namiotowej można korzystać już po kilku tygodniach, a w razie potrzeby – łatwo ją rozmontować.

Lekka konstrukcja hali namiotowej

Hale namiotowe tworzy się z aluminium. To metal bardzo lekki i odporny na działanie czynników atmosferycznych. Może być więc stosowany tam, gdzie padają na niego promienie słoneczne lub działa woda. Lekkie elementy montuje się znacznie szybciej niż np. konstrukcje stalowe. Niska masa takich części wpływa na termin realizacji prac, a także łatwość ich transportu, rozładunku i załadunku.

Lekkość aluminium obniża też koszt inwestycji. Wznoszenie hal namiotowych z tego materiału jest znacznie tańszym rozwiązaniem niż stawianie konstrukcji betonowych lub stalowych. Różnice w niektórych przypadkach wynoszą nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Montaż hali aluminiowej namiotowej trwa też krócej, co przekłada się bezpośrednio na koszt robocizny.

hale namiotowe zalety

Hale namiotowe bez pozwolenia na budowę

Hale namiotowe można wznieść bez konieczności występowania o pozwolenie na budowę. Jest to jednak możliwe tylko w sytuacji, gdy budynek będzie wykorzystywany nie dłużej niż przez 180 dni. W przypadku hal namiotowych jest to osiągalne. Takie obiekty buduje się w około 30 dni, a więc możliwe jest korzystanie z nich nawet przez kilka miesięcy bez występowania o pozwolenie na budowę. Po tym czasie wystarczy zdemontować konstrukcję, a w razie konieczności postawić ją na nowo.

Uniwersalność hal namiotowych

Hale namiotowe to konstrukcje bardzo uniwersalne. W ich wnętrzu tworzy się zarówno magazyny, jak i hale produkcyjne. To także przestrzeń, w której można zorganizować targi lub wydarzenia kulturalne. Współczesne hale aluminiowe namiotowe da się bowiem wyposażyć w różnego rodzaju instalacje. Mowa tu o wentylacji czy klimatyzacji. Dzięki takim systemom możliwe jest zachowanie właściwych warunków dla pracowników przebywających w hali, a także magazynowanych towarów.

W halach namiotowych najczęściej tworzy się:

  • zakłady produkcyjne,
  • magazyny,
  • warsztaty,
  • myjnie samochodowe,
  • hangary,
  • miejsce pod wydarzenia kulturalne i imprezy,
  • garaże.

Wymieniając zalety hal namiotowych, warto wspomnieć, że jeśli hala namiotowa ma być wykorzystywana zimą, istnieje również opcja wyposażenia jej w dodatkowe ocieplenie. Obecnie popularną praktyką jest stawianie obiektów modułowych. Takie budynki można swobodnie rozbudowywać, zwiększając ich długość co 5 metrów.

Istnieją różne zalety hal namiotowych

Hale namiotowe, czyli najlepsze budynki tymczasowe

Jak widać, wskazać można wiele przewag, jakie nad innymi budynkami tymczasowymi mają hale namiotowe. Zalety takie jak krótki czas budowy mają duże znaczenie. Nawet bardzo duży obiekt można postawić w zaledwie 30 dni, co ogranicza przestoje w firmie. Elementy hal są też lekkie i proste w transporcie, co przekłada się na koszty inwestycji. Budynek może być wykorzystywany w dowolny sposób, a obecnie istnieje opcja wyposażenia go w wentylację, klimatyzację czy dodatkowe ocieplenie. Hale namiotowe z aluminium są najtańszym i najszybszym sposobem na stworzenie funkcjonalnego i trwałego obiektu tymczasowego.

Zastanawiasz się, czy hala namiotowa jest rozwiązaniem ekologicznym? Zapraszamy do przeczytania wpisu także na ten temat!