23 mar

Wykorzystanie hal przemysłowych w rolnictwie

Położenie geograficzne Polski i panujące na jej terenie warunki klimatyczne sprawiają, że rolnictwo jest jedną z ważniejszych części gospodarki. Ogrom artykułów spożywczych sprawia, że konieczne jest zorganizowanie właściwego miejsca do ich przechowywania. Jednym z praktyczniejszych rozwiązań są hale przemysłowe. Umożliwiają one nie tylko przechowywanie żywności, ale na ich terenie może być ona również produkowana. W rolnictwie odgrywają one bardzo ważną rolę. Jak jeszcze są wykorzystywane?

 

Jak są wykorzystywane hale przemysłowe w rolnictwie?

 

Hale przemysłowe w rolnictwie mogą być wykorzystywane na wiele sposobów. Początkowo najpopularniejsze było wykorzystanie ich jako miejsca do przechowywania maszyn rolniczych i niezbędnego sprzętu. Branża ta jednak stale się rozrasta, stąd też firmy specjalizujące się w produkcji hal dopasowały je do potrzeb rolników i profilu prowadzonych przez nich działalności. Dzięki temu, hale przemysłowe są wykorzystywane m.in. do:

  • przechowywania warzyw i owoców – są one odpowiednio dostosowane do długoterminowego przechowywania płodów rolnych, co pozwala zapewnić im właściwe warunki i utrzymać wysoką jakość. Kluczowe w tego rodzaju konstrukcjach jest zadbanie o odpowiednią wentylację, izolację ścian i ograniczenie dostępu światła,

 

  • hodowli zwierząt – hale inwentarzowe doskonale sprawdzają się do hodowli bydła i trzody chlewnej. Nowoczesne rozwiązania pozwalają dopasować ich powierzchnię do potrzeb przedsiębiorcy, ale co najważniejsze umożliwiają szybkie zorganizowanie przestrzeni do przechowywania zwierząt,

 

  • magazynowania materiałów sypkich – hale mogą być wykorzystywane do przechowywania różnego rodzaju zbóż, ale też innych sypkich produktów rolniczych.
    Hale dla rolnictwa mogą być również wykorzystywane w zastępstwie szklarni – odpowiednio skonstruowane umożliwiają wydłużenie czasu uprawy roślin, bądź też zapewnienia im właściwych warunków do wzrostu przez cały rok.

 

Hale dla rolnictwa mogą być również wykorzystywane w zastępstwie szklarni – odpowiednio skonstruowane umożliwiają wydłużenie czasu uprawy roślin, bądź też zapewnienia im właściwych warunków do wzrostu przez cały rok.

 

Dlaczego warto wybrać stalową halę dla rolnictwa?

 

Stalowe hale dla rolnictwa mogą być nie tylko wykorzystywane na wiele sposobów, choć to jedna z ich największych zalet. Dzięki temu, że konstrukcja tego typu obiektów jest wykonywana z wysokiej jakości półfabrykatów, mogą być one bezpiecznie użytkowane przez wiele lat. Wysokiej jakości materiały i odpowiednie zabezpieczenie sprawiają, że hale są wysoce odporne na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Z całą pewnością stawiając na tego typu rozwiązania można zyskać trwały i wytrzymały obiekt.

Jakość stalowych hal dla rolnictwa to ważna zaleta, choć użytkownicy obiektów doceniają w nich również stosunkowo niski koszt budowy i szybki czas realizacji. Gotowe prefabrykaty umożliwiają szybkie wzniesienie konstrukcji, a w przypadku chęci jej rozbudowania, również powiększenie powierzchni. Co więcej, rozbudowa nie wymaga zatrzymania pracy gospodarstwa – może ona odbywać się w trakcie jego funkcjonowania. Ogromnym plusem jest również możliwość korzystania z powierzchni niemalże tuz po zakończeniu budowy.

Jak już wspomniano, stalowe hale przemysłowe są wznoszone przy wykorzystaniu prefabrykatów. Dzięki temu zamawiający ma pewność, że obiekt zostanie indywidualnie dopasowany do jego potrzeb i branży, w której działa.

 

O czym pamiętać planując zakup hali przemysłowej?

 

Projektując halę przemysłową do wykorzystania w rolnictwie należy postawić na jej wszechstronność. Idealnie, jeśli będzie spełniała różne funkcje – pozwoli wówczas wykorzystywać ją na wiele sposobów. Odpowiednio zaprojektowana pozwoli przechowywać zarówno artykuły spożywcze, sprzęt rolniczy czy nawet nawozy. Sprawdź hale magazynowe od NAMPLAN.

Kluczowa jest również powierzchnia hali – tylko odpowiednie dopasowanie jej wielkości umożliwia odpowiednie zagospodarowanie wnętrza, a w efekcie pozwala poprawić wydajność gospodarstwa.

Warto również zwrócić uwagę na jakość materiałów wykorzystanych do budowy hali. Do wykonania szkieletu najlepiej wykorzystać ocynkowaną stal, która jest najodporniejsza i najbardziej wytrzymała. Z kolei odpowiednie poszycie pozwoli zapewnić właściwą termoizolację, a w konsekwencji ochronę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.

Przeczytaj również: Z czego zbudowane jest poszycie hali namiotowej?